logo


South_PSJA SW

Harlingen South SDD Team wins 1st Place Sweepstakes

HHS_PSJA

HHS SDD Team wins 3rd Place Sweepstakes

Harlingen High School and Harlingen High School South Speech/Drama/Debate teams were among 31 teams competing at a TFA tournament held at PSJA Southwest High School on Saturday, October 14. Both teams had outstanding performances bringing home top honors. Harlingen South took the 1st place sweepstakes win, and HHS received the 3rd place sweepstakes win.

Individual results are as follows for both teams:

Domestic Extemp:
1st Irene Tyler (HHS)
2nd Chris Smith (South)
3rd Lucero Sauceda (South)
6th Lizzy Everette (South)
7th Ty Kuykendall (HHS)

Foreign Extemp:
1st Grant Burbach (HHS)
3rd Christian Villarreal (South)

Original Oratory:
2nd Lucero Sauceda (South)
7th Hailey Alejandro (South)

Humorous Interpretation:
1st John Duncan (South)
2nd Savannah Smith (South)
5th Natalie Perez (South)
7th Lauren Ponce (South)

Impromptu Speaking:
2nd Alejandra Chapa (HHS)
3rd Lucero Sauceda (South)
4th Grant Burbach (HHS)
5th Chris Smith (South)
7th Lizzy Everett (South)
8th Anell McDaniel (South)

Student Congress:
2nd Chris Smith (South)
4th Lucero Sauceda (South)

Informative Speaking:
1st Joseph Decilos (South)
2nd Chris Smith (South)
4th Lucero Sauceda (South)

Program Oral Interpretation:
2nd Savannah Smith (South)
4th James Gracia (South)

Duet Acting:
1st James Gracia and John Duncan (South)
4th Natalie Perez and Savannah Smith (South)
6th Erin Fierro and Mark Colmenares (South)
7th Carmela Benavides and Joseph Decilos (South)

Cross Examination Debate:
1st Ramiro Gonzalez and Christian Villarreal (South)

Congressional Debate:
2nd Grant Burbach (HHS)

Lincoln Douglas Debate:
1st Irene Tyler (HHS) – Top Speaker in Lincoln Douglas

Duo Interpretation:
1st James Gracia and Natalie Perez (South)
4th John Duncan and Savannah Smith (South)

Poetry:
1st James Gracia (South)
2nd John Duncan (South)
3rd Samantha Lopez (HHS)
6th Natalie Perez (South)
8th Jojo Decilos (South)

Prose:
1st Lauren Ponce (South)
2nd James Gracia (South)
3rd Alejandra Chapa (HHS)

Novice Prose:
6th Erin Fierro (South)
2nd Anell McDaniel (South)

Novice Poetry:
3rd Anell McDaniel (South)

Novice Extemp:
3rd Andie Jimenez (HHS)

Leave a Reply

*

captcha *